foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

„Диякониса” в буквальному перекладі з грецького це означає "помічниця", "прислужниця".Церковного чину дияконис в ранній Церкві, в I-II століттях, не існувало, він виник лише в III столітті. Тому згадка про Фиву дияконису (пам`ять 3/16 вересня) в Посланні апостола Павла до Римлян (біля 58 року) не слід розглядати як сталий термін: "Вручаю вам Фиву, сестру нашу, дияконису церкви Кенхрейської. Прийміть її для Господа, як личить святим, і допоможіть їй, у чому вона матиме потребу у вас, бо і вона була помічницею багатьом і мені самому" (Рим. 16, 1-2). Жіночий організований дияконат на Сході вперше згадується в "Західній Церкві", канонічній збірці, складеній в III столітті в Північно-Східній Палестині.

В церковній ієрархії диякониси стояли нижче за диякона, який був їх безпосереднім керівником. Нове служіння було введено для того, щоб в Церкві існували посередниці між чоловічим кліром та жіночою частиною громади, оскільки диякониси для дотримання благопристойності допомагали при хрещенні жінок: після помазання єлеєм лоба крещаємі, решту частин тіла помазувала диякониса. Диякониси були присутні при приватних бесідах жінок з священнослужителями; доглядали за хворими християнками; стежили за порядком на жіночій половині храму; були керівницями вдів та дів; могли виконувати якісь доручення церковного характеру. У епоху імператора Юстініана певна кількість дияконис мали бути при кожному храмі. Посвячення вони одержували через покладання рук, тим самим включаючись в число нижчих кліриків - церковнослужителів, що не здійснювали таїнств.Диякониси давали обітницю цнотливості, багато молилися Богу. У грецьких рукописах зберігся чин поставлення в диякониси IX століття. Переказ доніс до нас житіє сподвижниці Іоанна Золотоустого, святої Олімпіади (кінець IV - початок V століття, пам`ять 7 серпня н.с.). Олімпіада, жінка знатного походження, була поставлена в диякониси після ранньої смерті чоловіка. Святий Іоанн любив Олімпіаду за чесноти духовно наставляв її. У 404 році, після вигнання Іоанна Золотоустого, в Константинопольському храмі трапилася пожежа, і Олімпіада була звинувачена в підпалі. Крім того, вона не побажала підкорятися новому архієпископу. Вигнана з Константинополя, Олімпіада віддалилася в Кизик. Дияконисі доводилося боротися з великим смутком, і святий Іоанн, утішаючи її, відправив в Кизик 17 листів, що дійшли до нас. Він нагадував про праці, які вона переносила раніше: "З молодого віку до цього дня ти невпинно живила жадаючого Христа, напоювала спраглого, одягала нагого, гостинно приймала Його мандрівником, відвідувала хворого..."

Зникнення жіночого дияконату пояснюється частково зміною церковної практики, оскільки Трулльський собор визнав "Ухвали апостольські" - основна збірка, що регламентувала діяльність дияконис, - зачепленими єрессю. Крім того, головна функція дияконис - допомога при хрещенні - поступово втратила свій сенс з розповсюдженням практики хрещення немовлят. Як здається, головну роль в скасуванні цього чину зіграло розповсюдження жіночого чернецтва. Діаконіси зберігали цнотливість і обиралися з дів або одношлюбних вдів не молодше 40 років, фактично були черницями або ставилися в один ряд з останніми. Втім, ймовірно з VIII-IX століть функції дияконис сильно змінилися і могли безпосередньо стикатися з якоюсь літургійною практикою, аналогічною дияконські, оскільки жінці на шию покладався орар і у вівтарі вона брала в руки Чашу. Це могло викликати з боку Церкви побоювання у виникненні єресі. А в ХII столітті слово "диякониса" вже повною мірою перетворилося на почесне звання. Західна Церква не знала жіночого дияконату в тій розвиненій формі, в якій він існував на Сході. На Заході дияконисам наказувала строга безшлюбність, ними ставали вдови, і діви. Посвячення дияконис, очевидно, проводилося через покладання рук. У ранньосередньовічну епоху слово "диякониса" стало почесним званням настоятельки жіночого монастиря, ігумені. Відсутність розробленості даного чину і рання його заборона, що відноситься до V століття, можна пояснити побоюванням Західної Церкви того, що жінки перевищать свої повноваження і претендуватимуть на священицькі функції. Для цього були підстави, тому що, зокрема, вже святий Іриней Ліонський писав про якогось єретика Марка, послідовниці якого здійснювали Євхаристію.

В одному з пам`ятників XII століття є така згадка про скасування цього чину: у ньому мовиться не про те, що служіння забороняється, а про те, що дияконис давно не висвячують. У Церкві багато що міняється не формально, а є слідством розвитку живого церковного організму. Вже до XI-XII століть у зв`язку з масовими хрещеннями немовлят перестали хрестити дорослих (в усякому разі, це було рідкістю). Перестало дотримуватися і розділення на жіночу і чоловічу половини храму, відпала практика присутності третьої людини при сповіді. Тепер допомагати могли просто благочестиві прихожанки або черниці.

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2