Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Дорогі браття і сестри!
 
Нині знову святкує православна Церква, духовно прославляючи Різдво Господа нашого Ісуса Христа. Знову в наших православних храмах лунає й тішить наше серце ангельська пісня: “Слава у вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління” (Лк. 2, 14). Святий апостол Павло, пояснюючи значення Різдва Христового, говорить: “В Ісусі Христі Бог прими­рив із Собою світ, не ставлячи в провину людям злочинів їхніх, і дав нам слово примирення” (2 Кор. 5, 19).
Чия душа не воліла б мати в себе той скарб, який приніс на землю Син Божий? Хто не бажав би собі миру, посланого нам з неба через Різдво Христове? Мир душі, мир совісті, мир з Богом і людьми, мир з усім світом – ось до чого прагнуть люди, ось чого жадає стомлене сер­це. Всі люди вважають мир благом – і це безсумнівно. Син Божий для того й зійшов на землю, щоб принести людству мир; і на про­щанні з учениками Він сказав: “Мир залишаю вам, мир Мій даю вам” (Ін. 14, 27).
Свята Церква, продовжувачка справи Христової, в усі часи закли­кала і закликає людей до миру. Прислухайтесь до її богослужіння – воно завжди починається закликом до миру: “У мирі Господу помолимось”, “ще і ще в мирі Господу помолимось”, “за мир з неба…” і, нарешті, “з миром війдемо” з храму Божого.
Церква навчає, що мир Христів має той, хто своє життя провадить праведно й благочестиво. А що таке праведність? Це така властивість життя людини, коли вона свято шанує права інших і постійно виконує покладені на неї обов`язки щодо ближніх. Праведним на­зивається той, хто віддає кожному своє, хто виконує свій обов`язок.
Церква навчає, що душевний мир християнина повинен ґрунтуватися не на користолюбстві, а на любові та благочесті. Господь сказав:
“І коли ви любите тих, хто вас любить, яка вам за те дяка? Бо і грішники люблять тих, хто їх любить. І якщо ви робите добро тим, хто вам робить добро, яка вам за те дяка? Бо і грішники те саме роблять. І коли позичаєте тим, від кого сподіваєтесь одержати, яка за те вам дяка? Бо і грішники позичають грішникам, щоб стільки ж одержати. Але ви любіть ворогів ваших, добро творіть і позичайте, нічого не сподіваючись; і буде вам нагорода велика, і будете синами Всевишнього; бо Він добрий і до невдячних і злих” (Лк. 6, 32–35).
Заповіді Божі слід виконувати з любові до людини, і це любов`ю пройняте виконання дає людині душевний мир і відраду. Коли люди­на виконує свій обов`язок, спонукувана любов`ю, в той момент вона вже не має на меті користолюбства. Якщо такій людині на добро від­повідають злом, то вона не втрачає через це душевного миру, бо тво­рила добро з добрими намірами: з любові до Бога, з любові до люди­ни, з любові до благочестя й правди. В такому випадку добро завжди лишається добром, і мета його досягається навіть і тоді, коли на доб­ро відповідають злом.
Тільки та праведність, в основі якої любов, має моральну ціну й може бути названа міцною. Вона прихиляє до себе Духа Святого. А Дух Святий занепале поповнить, немічне вилікує і дасть душі мир, якого ніхто і ніщо не може порушити.
Закликаючи своїх чад здобувати мир душевний, Церква Христова закликала і закликає до миру між людьми й народами. Мир на зем­лі – це найвище благо для тих, хто живе на ній. Будувати мир між людьми заповідав нам Господь, Спаситель світу. Це наш християнсь­кий обов`язок. Наша Церква всіма доступними їй засобами служить справі миру. Наша воля творити мир непохитна, бо ми віримо в торжество миру на землі. Всехристиянський мирний конгрес, що відбуся у Празі в червні 1978 року, закликав християн “об`єднатися з усім людством, щоб втілити в життя ангельську пісню: “Слава в вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління” (Лк. 2, 14), яка близько двох тисяч років тому була сповіщена бідним пастухам з Віфлеєма.
Преосвященні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесні ченці та черниці, дорогі браття і сестри, сердечно поздоровляю вас з великим святом Різдва Христового і Новим роком. Нехай дарує нам Господь святкувати цей великий день у мирі й духовній радості і сподобить нас чистим серцем у доброму здоров`ї прославляти народжене Боже Дитя і принести Йому в дар любов та подяку, “нас бо ради народилося Немовля, Предвічний Бог”!
У це велике свято миру й любові подякуймо Богові і за Його милості, даровані нам у минулому році, та в наших щирих молитвах виблагаймо благословення Боже на нові творчі труди на благо нашої святої Церкви, для благоденства нашої країни і миру на землі. Хай світлосяйне проміння різдвяної зірки осяє ваші душі й серця світ­лом правди, миру і любові!
Амінь.
 
1978/1979 р.