РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ
 
Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Я благовіщу вам радість велику,
яка буде всім людям.
(Лк. 2, 10)
Дорогі браття і сестри!
 
Минули часи очікування і сподівань, настала свята, благословенна Різдвяна ніч! Ніч, коли відбулася найвеличніша подія всіх часів, сталося найбільше чудо, на яке чекали старозавітні праведники, про яке сповіщали пророки, в яке, за словами апостола Петра, “бажають проникнути ангели” (1 Пет. 1, 12). Це ніч, коли зійшов на землю Єдинородний Син Божий, щоб спасти людину і спрямувати її на путь праведності й блаженства.
І хто може зустріти цю ніч без трепету і не піднести подячної мо­литви Отцю Небесному!
Справдилися старозавітні пророцтва й прообрази: Джерело і Податель життя, Господь наш Ісус Христос прилучився до земного життя, став людиною, “Принизив Себе Самого” (Флп. 2, 7), щоб відновити втрачене людиною богосинівство, просвітити людей світлом спасенного Євангельського вчення про любов до Бога, взаємну любов між людьми, про мир і братерство в усьому світі, щоб зробити нас учасниками вищого Бо­жественного життя, спадкоємцями Царства Небесного.
Різдво Христове – це свято чеснот, джерело наших радостей, перемога духу над плоттю; свято, завдяки якому небо відкрилося для людини.
І радіє серце православне, торжествує свята Церква, а з нею і світ увесь, видимий і невидимий, бо народився Спаситель світу, Господь і Бог наш (див.: Лк. 2, 10). “Святкують ангели всі на небі і радіють люди сьогодні; веселиться все створіння ради народженого у Віфлеємі Спаса Господа...” (з літійної стихири свята).
Ми радіємо й духовно торжествуємо, бо над нами сяє незаходиме Сонце правди – Христос, про Якого євангеліст Іоан Богослов сказав, що Він “освітлює кожну людину, яка приходить у світ” (Ін. 1,9).
Народжений в тілі Син Божий, Який є “путь, істина і життя”, від­крив нам тайни життя світу й людини. Через Нього ми знаємо про свя­щенний акт творення світу волею Всемогутнього Бога, знаємо про те, що Божественний Промисел керує світом і кожною людиною, що кожен з нас має безсмертну душу, що існує вічне життя, що всі люди рівні, во­ни – діти Божі і браття між собою.
Син Божий став Сином Людським, щоб синів людських зробити си­нами Божими. А Господь говорить, що “синами Божими назвуться ми­ротворці” (Мф. 5, 9). Це спонукає нас не тільки молитися “за мир усьо­го світу”, але й діяльно брати участь у миротворницькому служінні, передусім самовідданою працею на благо нашої країни.
Віра в Бога миру й любові спонукає нашу Церкву, разом з усіма людьми доброї волі, діяльно допомагати утвердженню миру між народами, брати активну участь у розвитку до­вір`я й духу співробітництва між народами Європи та всього світу.
Успішне завершення в минулому році Наради з безпеки й співробітництва в Європі відкрило широкі можливості подальшого поглиблення взаєморозуміння між різними державами Європи та всього світу, утвердження миру між ними, миру, який обстоюють тепер усі люди доброї волі на землі. Підтримати ці зусилля, наповнити високі начала співробітництва між народами життєвим змістом – наша повинність, священний обов`язок усіх християн, яким Господь заповідав і дав мир Свій (див.: Ін. 14, 27). І ми радіємо з того, що наша країна успішно сприяє зміцненню миру на землі. Ми віримо, що “Бог миру, Отець щедрот” благословить миротворницькі зусилля людей доброї волі, віримо, що прийде час, коли на всій землі перестане проливатися кров людська.
У ці святі дні, коли наші душі сповнені чистого захоплення і радості боговсиновлення, сердечно вітаю вас, преосвященні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесне чернецтво, улюблені браття і сестри, з великим святом Різдва Христового і Новим роком милості Господньої.
Поздоровляю з цим високоурочистим християнським святом та Новоліттям і тих наших співвітчизників, які з волі Промислу Божого опинилися за межами рідної землі, але в глибині душі зберігають віру православну, добрі звичаї побожних предків і разом з нами величають Народженого від Пречистої Діви Христа Бога, Спасителя нашого. Пришестя у світ Спасителя, чим зруйнована була перепона ворожнечі між “далекими і близькими” (див.: Еф. З, 14–17), нехай завжди об`єднує нас перед Господом у тій любові, яку Він заповідав нам: “Як Я полюбив вас, так і ви любіть один одного” (Ін. 13, 34).
Складаючи подяку Богові за Його благодіяння, що були над нами в минулому році ласки Божої, і в наступному році благаймо в наших щирих молитвах благословення Божого на нові творчі подвиги для блага святої Церкви й дальшого процвітання нашої країни. Не­хай буде і в новому році щедра благодатна поміч Божа всім людям, які спрямовують свої зусилля для торжества миру в усьому світі, на благо і процвітання всього людства.
Амінь.
 
1975/1976 р.