РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ
 
Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Велика благочестя тайна:
Бог з’явився у плоті.
(1 Тим. 3, 16)
 
Дорогі браття і сестри!
 
Близько двох тисяч років тому сталася по­дія, яку ми нині святкуємо, – Різдво Христове. Тієї священної ночі у віфлеємській печері здійснилася велика таїна: на землі з`явив­ся в тілі Бог. Оточуваний небесними ангельськими воїнствами, приймаючи поклоніння від херувимів і серафимів, Він добровільно залишив Свою божественну славу, народився безпорадним немовлятком, жив незнаним отроком і юнаком, а потім протягом трьох з половиною років Свого земного подвигу терпів наклепи, насмішки і, нарешті, скри­вавлений і замучений, був розіп`ятий на хресті.
В ім`я чого і задля чого було це? Наша віра відповідає на це запитання так: “Він для нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов з небес” – в ім`я нашого вічного життя. В цьому з`явленні Бога в тілі на землі в Різдвяну ніч ми бачи­мо безодню любові Божої до людини.
Боговтілення має виняткове значення у від­новленні людини, в її духовному відродженні. Втілений Син Божий дарував людині не тіль­ки благодать прощення, але й силу, що робить її чистою і праведною перед Богом. Ця бла­годатна сила Втіленого Бога безперервно жи­ве в Церкві Христовій.
У втіленні Сина Божого відкривається гли­бина премудрості Божої, бо тільки одна вона могла знайти спосіб примирити людей з Бо­гом. Мир, який Спаситель дав людству, – це насамперед мир з Богом. Цей мир живе в душі, яка сповнена вдячної любові до свого Господа за всі незліченні милості Божі.
Мир Божий – це мир зі своєю совістю. З Святого Письма ми знаємо про першого на землі вбивцю Каїна, як він після зло­чину – вбивства свого брата Авеля – не знаходив со­бі місця на землі. “Для нечестивих немає спо­кою, – каже Господь” (Іс. 48, 22).
Мир Божий – це мир людини зі своїм ближнім. Братерська любов і відкрите для ближнього серце – джерела внутрішнього миру та духовної радості. Мир з ближніми – це також мир і між усіма народами.
Ми прославляємо Бога за те, що Він послав у світ Свого Єдинородного Сина, щоб “кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне” (Ін. З, 15). Віруюче серце ніколи не за­буває тих страждань, які за нас, за наші ра­дості, за наше вічне блаженство витерпів на­роджений у віфлеємських яслах Господь наш Ісус Христос. Така любов Божа до людей!
Різдво Христове – це свято Боговтілення, свято великої радості. “Я благовіщу вам радість ве­лику, яка буде всім людям”, – сказав ангел віфлеємським пастухам (Лк. 2, 10). Сьогодні радіють небо і земля, радіє світ увесь. Велика радість Церкви Христової, бо на землі з`явився наш Спаситель. У цьому спільному торжестві дітей Божих радіє наш розум, просвічений Божественною істиною. Веселиться наше серце, бо воно завжди жадає любові віч­ної, нескінченної. Торжествує наша совість, за велінням якої людина, на жаль, не завжди по­водиться. В народженому Спасителі совість наша знайшла Великого Керманича і Настав­ника.
Наші духовні радості невіддільні від радостей земних. Минулий рік був роком зміцнен­ня миру й співробітництва між державами як в Європі, так і на інших континентах нашої планети. Цьому вельми сприяла наша країна.
Минулого року людство пережило й пережи­ває зараз сумні події: трагедію в Чілі та воєн­ні дії на Близькому Сході. Ми палко бажаємо і щиро благаємо Народженого Спасителя, щоб люди на землі не страждали від воєн, голоду й хвороб, щоб усі народи і всі люди жили в умовах миру, свободи і справедли­вості.
Однак, як духовна довершеність не приходить до людини сама собою, а потребує зу­силь людської волі, спрямованої на очищення душі від усякого зла, так і справедливий мир на землі не настане сам собою. За нього людство повинно боротися. Тому в надії на остаточну перемогу над злом будемо працю­вати кожний на своєму місці і чинити “добрі діла, які Бог наперед приготував, щоб ми виконува­ли” (Еф. 2, 10).
У ці святкові дні сердечно вітаю вас, прео­священні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесні ченці та черниці, улюблені браття і сест­ри, з святом Різдва Христового і Новим роком. Нехай зміцнить Господь усіх нас в доброму душевному й тілесному здоров`ї і по­дасть нам Свою благодатну допомогу на доб­рі справи!
Подякуймо Господу нашому Ісусу Христу за Його милості до нас у минулому році і в своїх щоденних молитвах будемо просити, щоб Він просвітив розум наш світлом істини, послав у серця наші любов до ближніх, зміц­нив волю нашу в добрі і благословив усіх нас миром!
Амінь.
 
1973/1974 р.