РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ
 
Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Бог на землі з’явився
і з людьми жив.
(Вар. 3, 38)
 
Дорогі браття і сестри!
 
Полюбивши світ і бажаючи спасти людей, Творець почув тих, що благали разом з Давидом: “Господи, прихили небеса і зійди” (Пс. 143, 5). І послав Він Сина Свого Єдинородного, “щоб світ спасся через Нього” (Ін. З, 17).
Справдилося спасенне провіщення – в місті Віфлеємі народився Еммануїл, що означає – з нами Бог. “Знайте ж, народи, з нами Бог!” (Іс. 8, 9–10).
Вічний Бог Слово нині приймає тіло, щоб перебувати між нами. Сповитий пеленами, покладається Він у вбогих яслах, щоб стати доступним для всіх. Звеселилися небеса і радіє земля (див.: Пс. 95, 11). Охоплені радістю, ангели співають славу в небі Богу, бо на землю, до того часу потьмарену гріхом, зійшов мир у Христі: “Істина від землі засяяла,а правда з неба прихилилася” (Пс. 84, 12).
Ось чому ми з такою побожністю прославляємо безмежного в милосерді Господа, бо Він сподобив нас і цього року втішатися радістю великого свята Різдва Христового і почути заклики святої Церкви: “Христос народжується – славте Його! Христос з небес – зустрічайте! Христос на землі – підносьтеся! Співайте Господу, вся земле!” (ірмос 1 пісні канону свята).
– Святкуйте з трепетом і радістю, – запрошує нас святий Григорій Богослов, – оспівуючи величний і препрославлений день, бо справді чудо діється над усі чудеса: Невидимий стає Видимим, Невідчутний тіло приймає, Надвічний починається, Син Божий стає Сином Людським (Слово на Різдво Спасителя). “Ісус Христос учора й сьогодні, і навіки Той же” (Євр. 13, 8).
– Радійте й святкуйте, – говорить святий Іоан Золотоустий, – бо Різдвом Христовим давні пута знищено, смерть подолано, рай відкрито, прокляття скасовано, гріх усунуто, провину загладжено; істина повернулась, і вчення благочестя всюди поширилось, вишнє життя насаджено на землі. Ангели спілкуються з людьми, і люди безбоязно говорять з ангелами, тому, що Бог прийшов на землю, а людина – на небо; все поєдналося в ім`я добра і святості (Слово на Різдво Спасителя нашого Ісуса Христа).
Різдво Христове – світле свято, воно живить розум і спасає душу. Прийнявши тіло, Син Божий навчив людство, що земне життя – шлях до неба і вічності. Віра в це надихає людину на самовіддану земну працю, розганяє смуток, розпач, бездіяль­ність, надихає на безприкладні дерзання в ім`я добра для людей, в ім`я їх світлого сьогодення та майбуття.
Однак нема і не може бути повного благовоління серед людей без миру в усьому світі. Віра в Бога миру й любові спонукає нас бути миротворцями, бо таких Господь називає синами Божими (див.: Мф. 5, 9). Ми повинні брати активну участь в умиротво­ренні народів Європи, які шукають шляхів до співробітництва й безпеки. Повністю підтримуючи ініціативу скликання загальноєвропейської конференції, ми віримо, що на шляху переговорів і взаємного довір`я будуть розв`язані проблеми, які хвилюють Європейський континент.
Ми молимося за мир і благо нашої країни і закликаємо всіх вас працювати для її процвітання та збереження загального миру.
Прославляючи Народження Христа, складаймо Йому нашу найщирішу подяку за Його невимовні милості, щедро подані нам у минулі роки, і благаймо в наших молит­вах благословення Христа Життєдавця на наступний рік, на нову працю для слави нашої святої Церкви, для подальшого процвітання нашої держави і миру на землі.
Улюблені в Господі архипастирі, пастирі, побожні ченці та черниці, дорогі браття і сестри та наші співвітчизники-українці за кордонами нашої країни! Сердечно вітаю всіх вас зі святом Різдва Христового і закликаю всіх з любов`ю і вдячністю про­славити Народженого Господа і принести Йому в дар чистоту наших сердець і плоди наших добрих справ.
Слава у вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління! Амінь.
1972/1973 р.