foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Дещо про візит Патріарха Філарета до США

Нещодавно завершилася пастирська поїздка Патріарха Київського і всієї Руси-Укра-їни Філарета до Сполучених Штатів Америки. Це вже друга подорож глави Української Пра-вославної Церкви Київського Патріархату за океан. Цього разу він відгукнувся на запрошення відвідати храмове свято церкви Святої Софії, що у Чикаго. Потрапивши на американський континент, Патріарх не міг відмовитися від зустрічі з іншими громадами православних українців. Власне, щоб побачи-тися з Київським Патріархом Філаретом, з\'їжд-жалися навіть із сусідних штатів українці, і не тільки православні. "Було багато греко-католи-ків, - згадує Святійший. Загалом, треба заува-жити, що в діаспорі православні з греко-като-ликами живуть в мирі та злагоді, а це повинно стати зразком для тих, хто живе в Україні".

Отож, нашого Патріарха, як і першого разу, зустрічали радо – за українським звичаєм, хлібом-сіллю та вишитими рушниками. Зрозу-міло, що керівництво УПЦ у США, яке тиш-ком-нишком перебігло під владу Константино-польського Патріарха, набундюченими совами дивилося на радість простих віруючих від спіл-кування з високим духовним гостем із України. На листовне прохання Філарета зустрітися від-повіло мовчанкою – простягнута рука дружби зависла в повітрі. Кілька владик із Бавнд Бруку молили Бога, аби не бачити Київського Патрі-арха на американській землі, аби православні українці США враз забули про існування по-місної Української Православної Церкви Київ-ського Патріархату. З кожним приїздом україн-ського Патріарха хитається монополія єписко-пів на духовну владу. Що б не говорили, а рух українців Америки за Київський Патріархат міцніє, громади переходять до УПЦ КП.

Під час пастирського патріаршого візиту до Сполучених Штатів Америки у житті там-тешніх українців відбулася ще одна подія – пройшла Конференція духовенства та голів церковних управ парафій Київського Патріар-хату. Вона зібрала майже сімдесят делегатів – а це для суспільного життя заокеанських україн-ців, яких обдувають вітри асиміляції, чимала кількість. Головним рішенням конференції ста-ло бажання православних парафій створити центр Київського Патріархату в США на чолі з єпископом. "Ми ще не вирішили, в якому місті буде центр, - розповідає Патріарх Філарет, - але всі погоджуються, що прийшов час його від-крити та призначити єпископа для опіки над ним".

Таким чином, українці діаспори та в Ук-раїні сущі фактично обмінялися центрами сво-їх церков. Керівництво УПЦ у США (Констан-тинопольський Патріархат) раніше також зая-вило про намір відкрити представництво своєї церкви в Києві (докладніше про це дивіться "УМ" від 25.11.99). Поява двох центрів фактично є спробами зміцнити свої позиції в стані релігій-ного конкурента. Нині за душі православних Америки точиться боротьба, і творення центрів стало черговим її етапом. Поява в Штатах єпископа з Києва значно зміцнить позиції Київ-ського Патріархату на континенті і кардиналь-но вплине на релігійний розклад заколисаного життя діаспори.

Юрій ДОРОШЕНКО,
газета "Україна молода",
11 грудня 1999 року

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2