foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Першим друкарем Святого Письма (і взагалі першим друкарем) вважають Йоана Гутенберга (Гейсфляш), який у 1452 р. віддрукував першу книгу, і цією книгою була Біблія. Окремо текст Нового Завіту в друкованому вигляді з’явився в Комплютенській Поліглоті кардинала Ксименса в 1514 р. (грецькою та латинською мовами). А в 1516 р. було надруковане видання Еразма (Ротердамського). Він зробив свій переклад і видав Біблію грецькою мовою. Але під час перекладу він користувався пізнішими (ІХ—Х століття) рукописами, а тому в тексті було багато помилок та неточностей. І він у 1540 р. випустив ще одне видання Біблії.

У 1565 р. в Женеві видає Святе Письмо Теодор Беза. Брати Ельзевіри в 1624 р. надрукували свій переклад. Пізніше вони його удосконалили й надрукували вдруге в 1633 р. з поміткою: «Текст всіма прийнятий» (ad omnibus receptum), і, можливо, саме тому цей текст досить довго був у користуванні в Західній Церкві.

Крім того, найбільш видатними виданнями Святого Письма, в тому числі й Нового Завіту, можна назвати видання Грізбаха в 1777 р., К. Лахмана в 1831 р., два видання Тишендорфа: 1811 і 1894 років, друге з яких являло собою копію, ним же знайденого в 1840-х роках Синайського кодексу на Синаї в монастирі св. вмц. Катерини, та ін.

Але для нас не менш важливим є першодрук Святого Письма слов’янською мовою. Вперше слов’янською мовою надрукував Новий Завіт наш першодрукар Іван Федоров. Спочатку у Львові в 1573—1574 роках ним надруковано Апостол. А в 1580 р. в Острозі Іваном Федоровим надрукований весь Новий Завіт.

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2