foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Смерті святкуємо умертвіння..
іншого, вічного життя початок…
(7 пісня Пасхального канону)
 
Дорогі браття і сестри!
Христос воскрес!
 
Понад дев’ятнадцять з половиною століть минуло з часів Воскресіння Христового, але радість цієї преславної події відчувається і тепер у всьому християнському світі з такою ж силою, з якою відчувалася вона і першими свідками Воскресіння Христового. Зраділи ученики, побачивши Воскреслого Господа (див.: Ін. 20, 20). І справдилося над ними те, що обіцяв їм Спаситель перед Своїми стражданнями: “Я знову побачу вас, і зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас” (Ін. 16, 22). Тепер ми не бачимо тілесними очима Воскреслого Христа, проте, і не бачачи Його, радіємо радістю невимовною.
І як нам не радіти? З одного боку, у Воскресінні Господа нашого Ісуса Христа відкрилася Його Божественна слава. Подолавши смерть силою Своєю всемогутності, Він показав світові, що Він – Син Божий. Багато чудес здійснив Він упродовж Свого земного життя, та чудо Воскресіння є вінцем усіх чудес, основою нашої релігії, головною опорою нашої віри в Божественне достоїнство Ісуса Христа і Його вчення. Якщо Христос не воскрес, говорить апостол Павло, то марна і наша віра (див.: 1 Кор. 15, 14). Через воскресіння Він відкрився як Син Божий, одна з Осіб Святої Тройці.
З іншого боку, торжество Воскресіння Христового є й власне наше торжество. Бо, за словами апостола Павла, як в Адамі всі вмираємо, так у Христі всі оживаємо (див.: 1 Кор. 15, 22) у всезагальному воскресінні. Внаслідок такої надзвичайної важливості Воскресіння Христового свято це за своїм достоїнством перевищує всі інші християнські свята. Воно є Цар і Господь у ряду всіх воскресних днів – свято свят і торжество з торжеств. Тому якщо кожне свято викликає у наших серцях почуття радості, то свято Пасхи привертає до неї найбільше.
Христос воскрес, – це для всього всесвіту початок істинної духовної весни; світлий, радісний ранок нового життя. Воскресіння Господа Ісуса Христа – перша справжня перемога життя над смертю. Якщо раніше і були перемоги над смертю, то неповні, тимчасові, після яких смерть знову стверджувала своє похмуре панування над життям. Та ось Христос воскрес з мертвих і цим поклав початок і нашому майбутньому воскресінню. “Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував” (тропар Пасхи), – співаємо ми і тим самим сповідуємо нашу віру у Воскресіння Христове і в наше власне воскресіння. Своїм власним Воскресінням Господь відкрив двері нашого безсмертного майбутнього життя. Для християнина тепер вже не страшна смерть. Якщо він вірує у Христа, якщо він живе у Христі, то й жити буде з Ним вічно.
Благодатна сила пасхальних богослужінь і Святої Пасхи виявляється в тому, що вона навіть без особливих зусиль, без подвигів проникає в серце християнина, іноді навіть немов проти його волі. “Ті, що постилися, і ті, що не постилися, святкуйте вкупі, завзяті і ліниві, шануйте день”, – вигукує св. Іоан Золотоустий. І справді, чим, як не благодатним впливом з неба можна пояснити, що у ці пасхальні дні несподівано для нас самих наше серце раптом звільняється від старої, прихованої ворожнечі, від ненависті і ремствувань, що душа сповнюється бажанням приголубити своїх близьких, втішити болящих і скорботних, допомогти стражденним. Скільки прикладів і в житті, і в літературі, – коли світла радість Воскресіння Христового проникає навіть в озлоблені серця грішників, розпусників, п’яниць і злочинців. “Всі втішайтеся бенкетом віри, – закликає св. Іоан Золотоустий, – всі сприйміть багатство благості”.
У Воскресінні Христовому кожен з нас одержує дар нового життя, одержує можливість жити духовно-моральним життям, жити за голосом пробудженої совісті. Перед нами відкриті двері Царства Божого. Нам подаються благодатні сили для очищення від гріхів. Ми віримо в Бога і прагнемо виконувати Його заповіді, а в усьому цьому – джерело великої радості. У цьому християнин вбачає сенс земного життя.
І все ж, хіба ми не переконуємося на власному досвіді, що в наших серцях не завжди живе ця віра, що ми постійно зраджуємо нове життя, яке одержуємо в дар від Христа; начебто по-християнськи мислити і відчувати слід лише в храмі, та й то у великі свята, а коли ми опиняємось серед людей чи в сім’ї, ми чомусь перестаємо бути християнами. І все це через те, що ми забуваємо і про нашу віру, і про наше християнське покликання. Ми завжди так зайняті житейськими клопотами, що не пам’ятаємо про найголовніше – про сенс життя. Ми часто живемо так, начебто Христос і не страждав за нас на хресті і не воскрес з мертвих заради нашого спасіння.
Дорогі браття і сестри! Сьогодні на пастирях Церкви і всіх віруючих лежить велика відповідальність: разом з усім нашим народом своєю громадянською активністю сприяти життєдайним процесам, що відбуваються у нашій країні, своєю духовно-моральною силою брати участь в оновленні всіх структур нашого суспільства, пробуджувати у людях совість. Всі ми повинні використовувати дані Богом таланти для підвищення добробуту народу, підтримувати і розвивати дружні відносини між усіма націями й народами, пам’ятаючи, що у Христі немає “ні еллінів, ні іудеїв”. Як християни, ми покликані нести у світ не чвари, не національні незгоди, а євангельське вчення про діяльну любов до ближніх, якими для нас є всі люди, бо всі ми діти Отця Небесного. Ця любов особливо виявляється через справи милосердя і співчуття. Господь ясно сказав: “З того знатимуть усі, що ви Мої ученики, якщо будете мати любов між собою” (Ін. 13, 35).
В усі історичні періоди Церква невідступно була з народом і разом з ним поділяла радощі і скорботи. І зараз вона закликає всіх нас іти шляхом любові до Бога і ближніх, благовістити мир “дальнім і ближнім”. Вона нагадує нам, що духовне життя, життя з чистою совістю, життя за правдою, самовіддана праця в усіх сферах людської діяльності служить благу нашого народу і що кожна людина, яка робить добру справу, до вподоби Богові.
Дорогі браття і сестри! Сердечно вітаю вас з великим святом Святої Пасхи і молитовно бажаю вам духовної радості й благодатної допомоги від Воскреслого Христа. Нехай мир і любов супроводжують всіх нас у всі дні нашого життя. І нехай позбавить нас Господь хвороб, зневіри і розпачу і допоможе нам досягти успіхів у благочесному житті на славу Його святого Імені. Амінь.
Воістину Христос воскрес!
 
1989 р.

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2