Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Смерті святкуємо умертвіння...
іншого, вічного життя початок…
(7 пісня Пасхального канону)
 
Дорогі браття і сестри!
Христос воскрес!
 
Серед багатьох великих і радісних свят святої Церкви православної особливою урочистістю і радістю відзначається свято Світлого Христового Воскресіння. І не випадково! Воскресіння Христове – це основа нашої віри. Воно є найсильнішим свідченням Божества Ісуса Христа, істинності Його вчення, спасенності Його смерті та величі Його благодатних дарів.
“Господь воістину воскрес” (Лк. 24, 34), тому ми віруємо, що Він є Бог живий, істинний і всемогутній. З цієї причини в день Святої Пасхи урочисто різними мовами сповіщаються слова євангеліста Іоана про Божество Ісуса Христа (див.: Ін. 1, 1-5). Наш Спаситель – Єдинородний Син Божий, через Якого всесвіт має свій початок, про Якого сповіщали пророки, і Він у визначений час прийшов на землю, втілив­ся і вчинив наше спасіння. Так, Він – Бог істинний і вічне Життя! Яка це відрада й утіха для вірних!
Христос воскрес – і ми знаємо, що Він страждав добровільно, за­ради нашого спасіння. Христос воскрес – і це означає, що кайдани гріха і смерті розірвані, і для всіх, хто вірує в Нього, відкриті двері вічного життя. Христос воскрес – і ми віруємо, що слідом за старозавітними пророками і праведниками ввійшли до Царства Небесного апосто­ли, мученики, святителі, преподобні і всі, що у вірі спочили. Христос воскрес – первісток з померлих – і ми віруємо, що колись, наприкін­ці часу, воскреснемо і ми разом з усіма померлими, бо Христос є “воскресіння і життя” (Ін. 11, 25).
Воскресіння Христове перебуває в нерозривному і органічному зв`язку з нашим воскресінням. Апостол Павло говорить: “Христос воскрес з мертвих, первісток серед померлих. Бо як смерть через людину, так через людину і воскресіння мертвих. Як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть, кожний по своєму чину: первісток Христос, потім ті, які увірували в Христа, в пришестя Його” (1 Кор. 15, 20–23).
Христос воскрес, і цим зробив тих, хто вірує в Нього, найщасливішими людьми на землі, вільними духом, що добровільно віддають себе під іго заповідей Христових, бо вони для християнина не тягар, а радісне виконання волі Божої, джерело радості і миру.
Для людини найтяжчою і найстрашнішою є смерть, тому що вона обриває кращі почуття й думки, закінчує всі труди й турботи, – все, чим живе людина. Воскресіння Христове дає нам, вірним, надію, що смерть не припиняє життя людського духу. Вона переносить нашу безсмертну душу в те життя, яке не має кінця.
Усі ми знаємо, якими гіркими бувають для людини її земні стра­ждання та неминучі в земному житті хвороби. І як би не поліпшува­лося земне благополуччя людини, на землі вмирати не перестануть лю­ди. Втрата близької людини – хіба це не горе для кожного з нас? І в якому б достатку не жили люди на землі, вони завжди бу­дуть зі сльозами проводжати до могили своїх близьких.
Воскресіння Христове дарувало нам віру, сильнішу за ці страждан­ня. Воно дає нам силу перемагати їх, бо радість Христового Воскресіння для всіх християн є джерелом світла, мужності і сили. Воскресіння Христове – це свідчення того, що Господь, Який перед Своїм вознесінням на небо сказав: “Ось Я з вами по всі дні, до кінця віку” (Мф. 28, 20), справді перебуває у святій Церкві і в кожному з нас, наповнюючи всіх, що славлять Його Воскресіння, почуттям такої радос­ті, яку людське слово висловити не може.
Нехай не подумає хтось, що цієї радості у Воскреслому Господі достойні тільки люди святі, подвижники, пустельники й отшельники. Ця радість дарована й нам, слабким і грішним дітям Небесного Отця, бо Господь повелів Своїм ученикам проповідувати Євангеліє – благу віст­ку про Воскреслого Господа – всьому створінню, і всіх людей кликати до цьо­го священного торжества. Святитель Іоан Золотоустий у своєму Великодньому слові говорить: “Нехай ніхто не оплакує провини, бо з гробу за­сяяло прощення!”
Віра у Воскресіння Христове спонукає нас, православних християн, разом з усіма людьми доброї волі боротися з тим, що приводить людину до неприродної смерті, – з голодом і злиденністю, з хворобами і неписьменністю, зі створюванням все нових і нових видів та систем зброї ма­сового знищення і з загрозою атомної війни, яка може знищити людство і життя на землі. Усі Церкви і християни повинні, заради збереження миру на землі, сприяти посиленню розрядки напруженості та побудуванню світу без війн.
У ці пасхальні дні сердечно вітаю вас, преосвященні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесні ченці та черниці, дорогі браття і сестри, з святом Світлого Христового Воскресіння! Справляючи Святу Пасxу, будемо не тільки в ці світлі священні дні, але й у всі дні нашого життя свято зберігати в розумі й серці великодню радість воскресіння з мертвих. Свята Церква закликає і вчить нас жити в мирі, любові, бездоганності звичаїв, у всякому благочесті й чистоті, чесною працею служити ближнім і Вітчизні, щоб у день нашого воскресіння бути достойними вічної радості з Воскреслим Господом і Спасителем нашим.
Нехай буде над усіма нами благословення Воскреслого з гробу Начальника життя нашого, Господа Ісуса Христа! Амінь.
Воістину Христос воскрес!
 
1979 р.