В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри!
Перед стражданнями у прощальній бесіді з апос-
толами Ісус Христос сказав, що Він є виноградна лоза, а вони віття. Якщо віття не буде з’єднане з лозою, то воно не принесе ніякого плоду. Більше того, Спаситель сказав, що віття може засохнути і відпасти або бути відсіченим від виноградної лози. І, зробивши з цього висновок, Господь сказав: “Без Мене не можете робити нічого” (Див.: Ін. 15, 1-6). Отже для того, щоб чинити добро і мати життя, треба знаходитися на виноградній лозі, тобто бути з’єднаним з Христом.
Виникає запитання: яким чином людина, яку Господь уподібнив до гілля, може прищепитися до виноградної лози. Ап. Павло дає відповідь у Посланні до Римлян. Він говорить, що юдеї відломилися від оливкового дерева через невір’я, а язичники прищепилися до цього дерева вірою (Див.: Рим. 11, 19-20).
Віра є тією духовною силою, яка з’єднує нас з джерелом життя – Христом Спасителем. Завдяки вірі, гілля прищеплюється до виноградної лози і до оливкового дерева. Посилаючи апостолів на проповідь, Господь Ісус Христос сказав: “Хто увірує і охреститься, буде спасенний, а хто не увірує, буде осуджений” (Мк. 16, 16).
Таким чином, через хрещення, в якому виявляється віра, людина з’єднується з Христом Спасителем. І це єднання з Христом стає джерелом життя вічного. Таїнство Хрещення має надзвичайно важливе значення для людини. Через хрещення віруюча людина єднається з Господом нашим Ісусом Христом, стає членом Церкви Христової. На людину, яка прийняла Таїнство Хрещення, розповсюджуються наслідки спасительного подвигу Ісуса Христа. Ось чому кожна людина, яка хоче спастись і мати життя вічне, повинна прийняти Таїнство Хрещення.
В наш час пастирям Церкви доводиться мати справу з болючим питанням, коли їх просять відспівати померлих, в тому числі й немовлят, за християнським звичаєм. А вони не можуть цього зробити, тому що померла людина не була хрещеною. Не можна сухе гілля, тобто нехрещену людину, прищепити до виноградної лози, до Христа. Треба не відкладати хрещення як дітей, так і дорослих.
Під час обряду хрещення відбувається таїнство великого значення. Тому, хто приймає це таїнство, надається благодать Святого Духа, яка перероджує людину.
Про переродження людини через Таїнство Хрещення свідчить такий приклад. У Римі за часів імператора Діоклетіана, у 324 році, під час кощунного лицедійства християнського Таїнства Хрещення на сцені театру відбулося чудо. Подія розгорнулася таким чином: Діоклетіан прибув до Рима, щоб урочисто відзначити двадцяту річницю царювання Максиміана. Серед заходів, влаштованих з цього приводу, були театральні видовища. На сцені грав комедіант Генез. Граючи перед імператором і народом, він зробив вигляд, нібито захворів, і закричав: “Ох, друзі мої! Мені тяжко; хотів би мати полегшення”. Інші відповіли: “Чи не стрижуть тебе, щоб ти став легшим?” – “Нерозумні, – сказав комедіант Генез, – я хочу померти християнином”. – “Для чого?” – спитали комедіанта. “Для того, щоб у цей великий день Бог прийняв мене як біженця”, – насміхаючись, відповів Генез.
Після цього він покликав іншого комедіанта, який грав роль священика. Наблизившись до ліжка Генеза, той сказав: “Чадо, для чого ти покликав мене?” Тоді Генез, нібито за натхненням з неба, відповів: “Хочу прийняти благодать Ісуса Христа і відродитися, щоб одержати відпущення гріхів”. Над Генезом було відправлено обряд хрещення, і, коли він був одягнутий у білі одежі, солдати (комедіанти) схопили його і привели до імператора начебто на допит, як християнина.
Генез, не чекаючи запитань, виголосив: “Слухайте, імператор і весь його двір та мешканці цього міста! Усякий раз, коли говорили мені про християн, я відчував огиду і ображав їх за твердість у сповіданні віри. Я зрікся своїх батьків і родичів тільки тому, що вони були християнами. Я насміхався над християнською вірою і заради того, щоб розважити вас, копіював таїнства християн.
Але коли вода торкнулася мого тіла і мене запитали – чи вірую, я дав відповідь, що вірую. Тоді я побачив руку, що спускалася з неба, і світлих ангелів наді мною, які читали всі мої гріхи, записані у книзі. Потім вони опустили книгу у воду хрещення і показали мені її чистою і білою як сніг. Тому ти, імператор, і народ, що насміхалися над таїнством, увіруйте зі мною, що Ісус Христос є істинний Бог, Світло і Істина, що Він є Той, через Якого і ви можете одержати спасіння”.
Розлючений імператор Діоклетіан наказав жорстоко побити Генеза палицями і доручити префекту змусити його до відречення. Генез витерпів страшні муки, але не відмовився від Христа. 25 серпня 324 року йому відсікли голову.
Благодать Святого Духа переродила Генеза і зробила з комедіанта святого мученика. І це сталося під час обряду хрещення, хоча він відбувався з кощунною метою.
Приклад з життя мученика Генеза свідчить, що в Таїнстві Хрещення – крім того, що ми бачимо, чуємо і виконуємо, – діє невидима благодать Божа, яка народжує християн для Царства Божого і вічного життя.
Будемо ж, браття і сестри, пам’ятати слова Господа нашого Ісуса Христа: “Хто не народиться від води і Духа, той не може ввійти у Царство Боже”, а також: “Хто увірує і охреститься, буде спасенний, а хто не увірує, буде осуджений”.
Амінь!